Kiedyś wszystko kręciło się wokół niej – przesiedlenia ludzi, rozbudowa miast, praca którą dawała. To z jej powodu powstawały nowe bloki i szkoły, przedszkola, sklepy i ośrodki zdrowia. Na zawsze zmieniła krajobraz, historię regionu i życie tysięcy osób. Kopalnia Węgla Brunatnego "Adamów". Dziś już zamknięta, wymazana z okolicy. Wyrobiska przekształcono w jeziora, zniknęły tory, nasypy kolejowe i wiadukty. Ale to kawał naszej historii – wspomnienia dziadków, rodziców, nas samych. Michał Bis – autor filmów dokumentalnych poświęconych historii techniki, kolei i przemysłowego dziedzictwa, bierze na warsztat historię zagłębia węgla brunatnego. I potrzebuje naszej pomocy! To jak,...
Czytaj więcej na
https://www.turek.net.pl/nasza-historia/40888-odkop-swoje-wspomnienia-i-pomoz-michalowi-zrobic-film-powstaje-dokument-o-kopaln
Źródło
Turek.net.pl
Kategoria
Miasto i powiat
Opublikowano
14-05-2026






























