"Ogniem i mieczem" rozbrzmiało na dziedzińcu muzeum

niedziela 7 września 2014 12:00

Za nami trzecia edycja, promującej czytelnictwo, akcji Narodowe Czytanie. Organizacji wydarzenia w Turku po raz kolejny podjęła się Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka wraz z partnerami – Burmistrzem Miasta Turku, Muzeum Miasta Turku, Szkołą Podstawową nr 1 im. Henryka Sienkiewicza i Zespołem Szkół Technicznych w Turku.Narodowe Czytanie ” to zainicjowana, dwa lata temu, przez  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, akcja wspólnego czytania klasyki rodzimej literatury.

Do tej pory Polacy zaczytywali się w „Panu Tadeuszu” i utworach „Aleksandra Fredry”, w tym roku postawiono na Trylogię Henryka Sienkiewicza. To przepojone duchem polskości i głębokiego patriotyzmu dzieło od dziesiątek lat kształtuje historyczną wyobraźnię Polaków. Kolejne wydania „Ogniem i Mieczem”, „Potopu” oraz „Pana Wołodyjowskiego” wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów.

Tygodnie przygotowań opłaciły się, turkowianie licznie zgromadzili się na dziedzińcu Muzeum Miasta Turku, by uczestniczyć we wspólnej lekturze pierwszej części Trylogii Henryka Sienkiewicza – „Ogniem i Mieczem”. Wśród osób zaproszonych do czytania znaleźli się samorządowcy, politycy, dyrektorzy szkół i placówek kulturalnych, dziennikarze, prawnicy, lekarze oraz młodzież szkolna. Szczególną sympatią wśród publiczności cieszyły się teksty dialogowane, które pozwoliły czytającym wcielić się w role ulubionych Sienkiewiczowskich bohaterów.

Narodowe Czytanie w Turku rozpoczął kolorowy korowód uczestników akcji, którzy przebranie w stroje z epoki, przemaszerowali ulicami miasta. Kolumna Sienkiewiczowskich bohaterów zwracała uwagę nie tylko pięknymi kreacjami, ale także transparentami z fragmentami utworów i wizerunkami bohaterów „Ogniem i mieczem”. Kolejnym punktem programu było przedstawienie, przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku, w którym mali aktorzy przedstawili postać Sienkiewicza i w żartobliwy sposób nawiązali do jego najwybitniejszych utworów.

Podobnie jak w roku ubiegłym wszyscy ci, którzy w domowej biblioteczce posiadają egzemplarze Trylogii, mogli zabrać je ze sobą do Muzeum, aby w trakcie trwania akcji otrzymać pamiątkową pieczęć.

źródło: Materiał prasowy MBP w Turku

 
 
Poczytaj sobie...

Więcej informacji: Wikipedia o Turku | Wikipedia o Powiecie Tureckim

Więcej turkowskich stron:

Katalog stron Turku i powiatu
www.turek.info.pl
Wszelke prawa zastrzeżone Turek.pl | Informator Miejski (2012)
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zamieszczonych na stronach wyłącznie za zgodą autorów.
projekt i realizacja online24.pl